free web hit counter

„Zbrodnia hrabiego Neville’a” Amélie Nothomb

Akcja dzieje się współcześnie, wśród belgijskiej arystokracji, aczkolwiek nieco, a nawet bardzo zubożałej, ale jednak trzymającej się zasad niczym … „pijany płotu”.

Nieważny głód, chłód i bieda, ważny kodeks postępowania! Dopiero odejście od wielopokoleniowych zasad powoduje, że arystokrata przestaje należeć do swojej grupy społecznej. „Zbrodnia hrabiego Neville’a” Amélie Nothomb to współczesna wersja mitu o samostanowieniu.

Hrabia to sześćdziesięcioletni mężczyzna, mąż i ojciec trojga dojrzałych już latorośli, w dodatku wielbiciel starożytności. Dwoje dorosłych dzieci Orestes i Elektra elektryzują pięknem cielesnym, tymczasem siedemnastoletnia Serieuse odstaje od rodzeństwa, i to nie tylko imieniem. Brak zniewalającej urody rekompensuje dość ekscentrycznym zachowaniem i powierzchownością.

Hrabia Neville, z powodu kłopotów finansowych, jest zmuszony sprzedać rodzinną posiadłość.  Z tej okazji planuje wydać pożegnalny bankiet. Co prawda hrabia jest ogólnie znany z umiejętności takiego poprowadzenia spotkania, by każdy z gości czuł się szczególnie wyróżniony przez gospodarza, niemniej jednak przygotowania wprowadzają hrabiego w specyficzny rodzaj napięcia.

I na tym tle ma miejsce pewne dość nietypowe zdarzenie, a mianowicie Serieuse postanawia spędzić noc w przy zamkowych ogrodach. Tam, w środku nocy, zmarzniętą odnajduje pewna lokalna wróżbitka, zabiera do siebie do domu, później dzwoni do zaskoczonego hrabiego, przekazuje mu córkę a przy tej okazji wypowiada pewną brzemienną w skutki przepowiednię.

Od tego momentu hrabia jak zahipnotyzowany ulega słowom wróżki, tyle, że stara się przy tym zachować aktywną postawę – wiem, sprzeczność. Z jednej strony umysł hrabiego nie walczy, nie buntuje się, uznaje przepowiednię jako fakt, który się ziści. Z drugiej ­­­­­- hrabia szuka ofiary, jakby chciał przekonać sam siebie o samostanowieniu. Tymczasem przewrotny los spełnił się sam, posługując się człowiekiem niczym narzędziem – wystrychnął go na dudka.

Tytuł: „Zbrodnia hrabiego Neville’a”

Autor: Amélie Nothomb

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Tłumaczenie: Małgorzata Kozłowska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.