free web hit counter

„Rosja” Edwarda Rutherfurd

Cytat z książki „Rosja” Edwarda Rutherfurd:  „Człowiek nigdy nie jest wolny (…) A już na pewno nie wtedy, gdy rządzą nim jego pragnienia”.

Książka „Rosja” Edwarda Rutherfurd  to opasłe tomisko, prawie 900 stron, w którym autor zmierzył się z przebogatą historią Rosji. Niewątpliwie ciekawa jest forma w jakiej pisarz podaje nam nie tylko fakty, ale i kształtujące się zwyczaje oraz kulturę tego przebogatego kraju. „Rosja” Edwarda Rutherfurd to rodzinna saga rodu Bobrowów. Powieść rozpoczyna się w 180 roku, w wymyślonej wiosce Rusce, gdzieś w sercu dzisiejszej Rosji. Początkowo to mała wioseczka, zaledwie kilka chat zamieszkanych przez chłopską społeczność o układzie patriarchalnym, wielożeństwie i pogańskich wierzeniach, z wieloetniczną społecznością.

Kolejny rozdział to lata od 1066 aż po 1113 – z chrześcijańską już Rusią, miastami, takimi jak np. Kijów, licznymi wojnami o wpływy i z rodzącą się państwowością, a nawet z pierwszą rosyjską rewolucją rozwścieczonego ludu przeciwko wyzyskującym kupcom.

Następnie mamy okres między 1237 a 1263 z nasilonym przemieszczaniem się ludu, ruch spowodowany najazdem Tatarów. Kolejny XV – XVI wiek to rozkwit sztuki sakralnej w postaci ikon.

Edwarda Rutherfurd za pomocą ciekawej powieści rozdział po rozdziale, przeskakując lata, a czasem i wieki opisuje to, co najistotniejsze w dziejach Rosji z dzisiejszej perspektywy. Przygląda się temu, co wpłynęło na taki a nie inny kształt dzisiejszego mocarstwa, ale i krajów sąsiadujących, w tym Polski. Książka kończy się na czasach współczesnych, kiedy to potomek rodziny Bobrowów przyjeżdża z emigracji, by odwiedzić stary majątek rodzinny.

To naprawdę wartościowa pozycja, szczególnie dla Polaków, by choć trochę spróbować zrozumieć skomplikowane dzieje sąsiadów.

Tytuł: „Rosja”

Autor: Edwarda Rutherfurd

Wydawnictwo: Czarna Owca

Tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.